Focení dětí a rodin

Rodinné focení jsem zmínil hned na úvod, je tomu tak z toho důvodu, že mě tento foto žánr velmi baví a snad vždy si toto focení maximálně společně užíváme. Nejraději fotím ve venkovním prostředí. Lokalitu se snažím vždy společně dohodnout ke spokojenosti obou stran. Žádám však, aby konečné rozhodnutí bylo na mě. Je tomu tak proto, že často na místo jedu předem. Dělám si tak představu o světelných podmínkách a možné kompozici. Na PC si ještě většinou procházím nad lokalitou i pohyb slunce. Jako fotograf vím, co bude na fotce vypadat dobře a co ne. Chci aby, vaše fotky byly opravdu ty nejpěknější.

Co se času focení týče, fotím jen a pouze v tzv. zlaté hodince. Jedná se o cca. hodinu před západem slunce a tento čas se samozřejmě v průběhu roku mění. čas vždy upřesním. V tomto čase však vznikají opravdu ty nejkrásnější fotografie s příjemným oranžovým nádechem. V lokalitě focení je dobré se potkat minimálně půl hodiny předem, kdy se všichni nachystáme. Zvažte však, zda tento pozdější děti zvládnou. Mnohdy mi maminky říkají, že děti mají režim atd.. Praxe je ale taková, že focení vždy zvládají snad lépe než dospělí. Proč trvám na tomto čase?

Jednoduše jde o tu krásnou večerní atmosféru zapadajícího slunce a celkově pro foťák velmi příznivého světla. Toto nejde v úpravě nikterak nahradit.

V dřívějších hodinách je také poměrně ostré světlo, které na fotkách nevypadá příliš kouzelně, naopak. Takové fotky mi zabírají v úpravě daleko více času a málokdy jsem s nimi plně spokojen. Takové focení mě proto ani netěší. Proto jsem se již v tomto směru zařekl. 

Při setkání na místě focení se v uvolněné atmosféře seznámíme Sdělíme si představy o průběhu, dále se seznámím s dětmi, ukážu jim např. foťák, vždy vozím i na přivítanou něco sladkého na zub 🙂 ….

Tohle je poměrně důležitá, ne-li nejdůležitější část, prolomit trému dětí. Pak focení probíhá spíše  formou hry, kdy vznikají opravdu skvělé momentky. Dětí se i rády předvádí, dovádí s Vámi a celkově je to příjemně strávený čas. Umělému strojení se vyhýbám, zakládám si na přirozenosti. To se snažím ale neustále skloubit s tím, aby fotka vypadala hezky

Průběh focení je různý, vždy se snažím ale o přirozenost. Může to být např. třeba piknik v parku, procházka lesní cestou, posezení u rybníka, návštěva u koní, v ZOO, dovádění v listí, v obilí, na slámě…. Záleží na domluvě. K dispozici mám i různé kožešiny a dětské foto oblečení.

Focení je možné i u mě, příp. u Vás. Disponuji mobilním ateliérem, který se mi vejde do cca 4 menších batohů. K rozložení je Však potřeba určitý prostor, dle typu focení. Rozložení s nastavením zabere cca 30min.

Focení ve vnitřních prostorech, ale z pravidla probíhá v zimních měsících (Vánoční), nebo při focení novorozenců

Co na sebe?

Pěkně např. vypadá, když je rodina propojena nějakou společnou barvou, příp. stylem (maskáče, rifle, retro oblečení). Nevolte také oblečení s se vzory, nebo strukturou, Např. malé tečky, proužky, nebo hrubou strukturu látky a to i u riflí. Tím že má foťák vysoké rozlišení, ale většina monitorů, telefonů, nebo TV nikoliv. Vzniká nežádoucí jev MOARÉ, viz. fotky níže. S tímto se pak v úpravě bojuje velmi těžce a ne příliš účinně. Toto je poměrně častá věc se kterou se při focení setkávám. Je tedy dobré tomuto předcházet.  Rozhodně také takové vzory nepůsobí klidným a jemným dojmem a zbytečně často ruší atmosféru fotky.

Nevolte ani oblečení s obrázky, pokud tedy nejsou cílené stejné pro všechny členy rodiny, příp. volené přímo pro focení jako celá sada . Vyhněte se také pokud možno černé a obecně tmavé barvě. Je sice elegantní, ale často působí smutně, trochu jako Adams family 🙂 .Ideálně volte spíše světlé barvy, bílá je ideál. Pokud se tedy nepodaří oblečení vybrat a nebo sladit. Výbornou variantou jsou bílá trička, ty má doma většina. Níže pár fotek pro ilustraci.

Jde jednoduše o to, ať jste sladění a nepůsobí to nepropojeným dojmem. Jste přece rodina, tu něco pojí. Volba vhodného oblečení to dokáže skvěle podtrhnout. Klidně Vám ale s výběrem pomohu, často mi před focení maminky oblečení předem pošlou na fotce a společně vždy něco ke spokojenosti všech vybereme. Jsem vždy max. možně vstřícný. Mým cílem je přece jen to, aby se Vám fotky líbily.